Jak wspomagać się w czasie zagrożenia epidemicznego? Jak wzmocnić nasz organizm przed ewentualną chorobą?
Witamina D
Poniżej znajdziemy krótki opis badań potwierdzający jak ważna jest dla naszej odporności codzienna suplementacja witaminą D. Badania pokazują, że osoby z odpowiednim stężeniem witaminy D w organizmie rzadziej zapadają na infekcje wirusowe dróg oddechowych i łagodniej je przechodzą.
Analizy związku pomiędzy stężeniem witaminy D w organizmie, a infekcjami dróg oddechowych pokazują jak ważna jest suplementacja w miesiącach jesienno zimowych i utrzymywanie witaminy D na odpowiednim poziomie w organizmie przez cały rok. Badania potwierdzają, że odpowiedni poziom witaminy D ma znaczenie dla zapobiegania oraz nasilenia chorób związanych z układem dróg oddechowych. Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, czy zapalenie płuc to najczęstsze infekcje które dotykają około 20 – 50 % ludności na całym świecie każdego roku. Dotyczy to szczególnie miesięcy jesienno zimowych. W 2015 roku na te infekcje zmarło około 2,8 miliona ludzi na świecie. Stężenie witaminy D w organizmie zmienia się sezonowo, najniższe przypada właśnie na miesiące jesienno–zimowe.
Wiatmina D:
- wspomaga eliminację patogenów,
- hamuje reakcje zapalne w organizmie,
- zwiększa produkcję peptydów przeciwdrobnoustrojowych,
Pamiętajmy więc o codziennej suplementacji. Szczególnie w tak trudnym czasie.
Dawki zależą od osoby. Dla niemowląt i małych dzieci jest to 400 jm./d. U osoby dorosłej jesienią, zimą i wiosną (lub przez cały rok dla osób mało przebywających na słońcu) będzie to 2000 jm./d. Pod warunkiem, że nie ma ona niedoboru lub innych czynników wymagających korekty dawki (np. ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie różnych leków na stałe).
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6747229/