3 podstawowe zasady odchudzania

3 podstawowe zasady odchudzania

Większość osób które trafiają do mojego gabinetu jest już po wielu próbach odchudzania. Zwykle są to diety Dukana, Atkinsa, kopenhaska czy po prostu zaczynały ćwiczyć i unikały za wszelką cenę jedzenia.
Nadwaga i otyłość to powszechny problem. Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ponad połowa Polaków ma nadwagę lub otyłość i coraz częściej problem ten dotyczy również dzieci i młodzieży.
Kolejne próby odchudzania najczęściej kończą się tym że sfrustrowani gromadzimy jeszcze większą ilość tkanki tłuszczowej.

Co należy zrobić żeby skutecznie się odchudzić? Poniżej kilka podstawowych kroków:

1. Sprawdź co i w jakich ilościach spożywasz!

Często tylko niewielka modyfikacja jadłospisu może spowodować, że kilogramy zaczną znikać. Po pierwsze musimy dobrze odżywić swój organizm i wyrzucić z codziennego jadłospisu pokarmy które będą nam w tym przeszkadzać. Często w naszym jadłospisie jest dużo wartościowego pożywienia i nie musimy przewracać swojego życia do góry nogami. Zamiana słodkich, wysokoenergetycznych napoi na wodę, znacząco zmniejszy ilość przyjmowanych kalorii. Woda może być też dodatkowym źródłem składników mineralnych np. potasu czy magnezu. Zrezygnowanie np. z tłustego mleka w kawie może być dobrym początkiem.

2. Nie zapominaj o piciu i jedzeniu!

Odchudzaniu nie może towarzyszyć dokuczliwy głód. Jeżeli odpowiednio dobierzemy posiłki możemy podczas odchudzania wzmocnić włosy i paznokcie, poprawić stan skóry. Musimy jednak pamiętać o jakości naszego pożywienia czyli między innymi o gęstości odżywczej naszych posiłków.
Gęstość odżywcza posiłku to wartość odżywcza produktu w stosunku do ilości kalorii. Im więcej niezbędnych składników w jednostce energii, tym większa jest jego gęstość odżywcza. Możemy więc zjeść bardzo dużo niezbędnych składników odżywczych nie dostarczając przy tym zbyt dużej ilości kalorii.

3. Zwiększ swoją całkowitą przemianę materii (CPM)

Podstawowa przemiana materii (PPM) to ilość kalorii które spalamy przez 24 godziny w warunkach zupełnego spokoju, bez żadnej aktywności fizycznej. Jest to więc ilość energii niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podstawową zasadą jest to żeby podczas odchudzania nie dostarczać z pożywieniem mniejszej ilości energii niż nasza PPM. Jeżeli to zrobimy to efekty będą spektakularne ale na krótko i skończy się to znienawidzonym przez wszystkich efektem jojo (dlatego drastyczne diety 1000 kcal nic na dłuższą metę nie dadzą).
Całkowita przemiana materii (CPM), czyli ilość kalorii którą spalamy w ciągu dnia - to omówiona już wcześniej podstawowa przemiana materii (PPM) powiększona o wskaźnik aktywności fizycznej. Dlatego tak ważny w naszym życiu jest ruch.
Im większa CPM tym więcej możemy zjeść i nie przytyjemy. Warto więc dbać o ten wskaźnik i poświęcić w każdym tygodniu kilka minut na ruch ☺
PPM i CPM możemy obliczyć na podstawie wzorów lub sprawdzić na analizatorze składu ciała (dostępnym w moim gabinecie).

W takim razie jak powinien wyglądać nasz jadłospis?

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na jakość i ilość naszych posiłków. Skupić się na jak najmniej przetworzonych produktach i unikać "śmieciowego" jedzenia. Powinniśmy dostarczyć odpowiednią ilość kalorii (zaczynając od porannego śniadania). Zbyt niska podaż (poniżej PPM) spowoduje osłabienie organizmu, pogorszy stan włosów, skóry i paznokci i doprowadzi do szybkiego efektu jojo.